Egy környékbeli rendőrkapitányságon dolgozó ismerősöm szeretne leszerelni. Mást szeretne dolgozni. A rendkívüli jogrend viszont erre nem ad lehetőséget neki. Ez az Ő sztorija.
Nagyon kevés az egyenruhás. Azt mondja, hogy nagyjából a megye összes kapitányságán több a járőrautó, mint a járőr: A feladatok viszont nemhogy nem kevesebbek: sokkal többet kell dolgozni. Nem bírja.
Aprópénzért dolgozik, össze-vissza vezénylik, folyamatosan túlóráznia kell. Azért is vezényelték a honvédeket a rendőrök mellé, hogy ne egyedül kelljen ülniük a járőrautóban. (Régi álláspont az, hogy egy rendőr nem rendőr: egyedül nagyon nehéz intézkedni, szabályos jelentést pedig szinte lehetetlen írni, ha az egyenruhás egyedül van.)
Barátom inkább elmenne egy ács mellé dolgozni: sokkal több pénzt kapna és a felelőssége is minimális lenne. Na meg nem „köpnék le”.
Nem jellemző, hogy valaki utálja az ácsokat. Bezzeg a rendőröket…
Az 570-es kormányrendelet a vészhelyzet ideje alatt igazából „megtiltja” a leszerelést, de például a napi szolgálatteljesítési időt 12 helyett 24 órában maximalizálja.
Közben még az sem biztos, hogy több pénzt kapnak: A rendelet azt mondja, hogy a túlszolgálatot vagy szabadidőben vagy egyéb díjazásban ellentételezik: a parancsnok dönt.
Parancsnoka az egész állománynak tudtára adta: Különleges jogrend van érvényben, nincs leszerelés. Dolgozni kell, mint a gép, lesz majd érte szabadság. Egyszer.
Ilyesmi -mármint a leszerelés tiltása- amúgy eddig is volt. Persze nem volt sehol leírva, de a nagyon kevés egyenruhás miatt egyszerűen nem engedtek el.
A rendőrségtől elválni nem egyszerű feladat.
Három szabályos útja lenne a leszerelésnek „békeidőben”:
- A közös megegyezés
Ebbe a fentebb írt okok miatt nem mennek bele. - Lemondás
Ameddig csak lehet visszatartanak, ráadásul utána, ahol csak lehet kibasznak veled.
A megyében történt meg, hogy egy felmondás alatt álló egyenruhás a szolgálati szgk-val nekitolatott a kapitányság kapujának. Minimális kár keletkezett, három sérülés, amelyek egymás alatt kb. 1- 3 cm kiterjedésűek voltak. Természetesen jelentette az elöljáróinak, le is helyszínelték, fegyelmit indítottak ellene és pár hét múlva 180.000 Forinos kártérítésre kötelezték. - A megbízhatósági visszavonása
Van egy dokumentum, amit minden egyenruhásnak el kell fogadnia, alá kell írnia. Leegyszerűsítve ebben engedélyezik, hogy megfigyeljék őket, titkos információgyűjtés címén lehallgathatják a telefonjaikat, számítógépjüket, egyebeket. Értelme nyilván a „rossz zsaruk” lebuktatása, hogy nem vagy-e bűnöző, nem vagy terrorista. Nem csak az egyenruhást, de a családját is megfigyelik.
Ha nem írod alá, nem dolgozhatsz.
Ha visszavonod, azonnal felmondanak.
De nem a veszélyhelyzet során.
A mostani helyzetben a „megbízhatósági” visszavonása nem eredményezi a szolgálati viszony törvény erejénél fogva történő megszűnését.
Mondhatjuk, hogy ma, legálisan nem szerelhetsz le.
Ha nem látod el a feladatod, nem „mész be dolgozni”, Katonai Ügyészségre mész, ha letöltendőt nem is, de felfüggesztettet simán kapsz. Állítólag a főkapitány álláspontja az, hogy aki lemondással, illetve a megbízhatósági ellenőrzés visszavonásával szerelt le, azokat nem veszi vissza.
Patthelyzet.
Teljesen megértem, hogy a jelenlegi megélhetési problémák mellett hivatás iránti elkötelezettség háttérbe szorul mert a család fenntartása ezt természetesen felülírja. Felvetődött bennem, hogy ha ekkora a baj, akkor adott esetben például egy tömegoszlatás mennyire összeegyeztethető egy ilyen helyzetben lévő ember számára, aki esetleg mélyen egyetért a tüntetőkkel?
Mi lehet hát a megoldás, ha mégis ott akarod hagyni a testületet?
A kérdésre a választ a Zsaruellátó nevű facebook csoportban adták meg:
„Azzá kell válnod, amit addig üldöztél. Bűnözővé.”
Jó, hát ez elég amerikaifilmes szöveg, de a lényegen nem változtat:
Nem lehet rendőr az, aki törvényt sértett.
Szaros tolvajjá kell válnod. Lopj el egy túrórudit a boltból, jó látványosan. Vagy tankolj egy ezresér’ és ne fizess. Állj félre és várd, mi lesz.
Rendőrt hívnak, feljelentenek, és azonnal leszerelnek.
Lehet még próbálkozni az ittas vezetéssel is, de csak óvatosan: a jogsi is bánhatja, az meg civilként legalább olyan fontos, mint a csíkosban.
Tömeges leszerelés jöhet rendőrségnél a járvány után?
Elképzelhető, hogy a veszélyhelyzet megszüntetése után megint tömeges lesz a kilépés a rendőrség kötelékéből.
Én csak egy fegyveresőr voltam a rendőrségen! Kértem az áthelyezésemet, mivel szolgálatonként 96 km-t utaztam, családi okokra is hivatkoztam! Természetesen elutasították a kérelmemet!
Volt egy kivágott fatuskó a kapitányság udvarán, belelőttem. Nagy felfordulás, kérdőre vonás. A „hangokra” hivatkoztam a fejemben. Mentőautó jött értem, pszichiáterhez vittek, alklamatlannak nyilvánítottak.
Az még hagyján hogy a fizu nem a legfényesebb de ezt akkor is tudtuk, mikor felszereltünk. Azonban az arrogáns, gőgős vezetői hozzáállás a leglelkesebb kollégából is kiöl mindent. Sokszor hülyének néznek felnőtt embereket, sokszor úgy hazudik némelyik, hogy szinte repedezik a menyezet. Kevés kivétellel de keresik a hibát, féltik a kibaszott íróasztalukat és simán beáldoznak bárkit és bármilyen testületi érdeket csak hogy a kis kakasdombi hatalmukat fitogtathassák. Ez a fő gond.
talán kicsit túlzás amit írsz. amikor pestre költöztem kértem az áthelyezésem oda. ez működött. ott meg pár hónapos hozavona után engedtek leszerelni mert sokkal nagyobb a létszám. persze azért mondtam mindent hogy kikészültem idegileg gyomorgörcsöm van ilyenek. nem kellett semmit ellopnom 😀
[…] Azt azért megnézem, hogy egy kapitányság felét elküldik egy év fizetetlen szabadságra. Itt a lehetőség a gyors leszerelésre. […]